Galeria Antiqua et Moderna inauguruje działalność wystawienniczą

Galeria Antiqua et Moderna inauguruje działalność wystawienniczą
ekspozycją poświęconą twórczości toruńskiego abstrakcjonisty
Mieczysława Wiśniewskiego.

Poza wystawami przedaukcyjnymi będziemy cyklicznie prezentować pokazy
monograficzne i tematyczne. Będą to przeglądy twórczości klasyków
awangardy drugiej połowy XX wieku, wystawy artystów średniego, jak i
młodego pokolenia.

Nazwa Antiqua et Moderna zobowiązuje! Zatem chcemy wskazywać na
łączność nowego z dawnym, tropić z Widzami nieoczywiste związki
awangardy z tradycją, a czasem zabierać Państwa w podróże do
przeszłości.

okladka www_bez napisow

Galeria Antiqua et Moderna ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy MIECZYSŁAWA WIŚNIEWSKIEGO GRY Z (POD)OBRAZ(I)EM

Galeria Antiqua et Moderna
ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy

MIECZYSŁAWA WIŚNIEWSKIEGO GRY Z (POD)OBRAZ(I)EM

który odbędzie się

23 września 2022 r. o godzinie 18.00
w siedzibie galerii przy
ul. Freta 19 w Warszawie

kuratorki:
Karolina Prymlewicz, Mira Rupocińska

wystawa czynna do 22 października 2022 r.

Patronat medialny artinfo.pl

Mieczysław Wiśniewski (1929-2018)
Studiował malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w latach 1949-1954. Przez całe życie zawodowe związany był z macierzystą uczelnią jako pedagog. Po studiach uprawiał malarstwo przedstawiające, dążąc do syntezy formy. Około 1960 roku zaczął tworzyć kompozycje abstrakcyjne wpisujące się w nurt sztuki materii. Prace te, wykonane z płótna, często z brezentu, były oszczędne pod względem kolorystycznym i zdradzały tendencje artysty do geometryzowania i efektów reliefowych. W latach 60. Wiśniewski pogłębiał – jak sam wspominał – „studia nad przestrzenią, nakładaniem się i przenikaniem się form i struktur”. Powstawały wówczas monochromatyczne collage i assemblage. W połowie lat 70. rozpoczął prace nad cyklami – „Układy” i „Układy sferyczne”. Kontynuował je przez kolejne dekady, tworząc obrazy-obiekty. Jego twórczość jest przykładem wybitnie zindywidualizowanej redakcji sztuki abstrakcyjnej proweniencji konstruktywistycznej. Autor ponad 50 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestnik ogólnopolskich i międzynarodowych wystaw sztuki współczesnej, w tym plenerów i sympozjów polskich awangardzistów (m.in. Wystaw i Sympozjów Złotego Grona w Zielonej Górze, Międzynarodowych Plenerów w Osiekach). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Twórczego „Grupa Toruńska” oraz uczestnik przeglądów twórczości tych środowisk. Uczestnik słynnego I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu w 1965 roku. W 1984 roku artysta prezentował swoje prace w warszawskiej Zachęcie na wystawie zbiorowej Język geometrii, kuratorowanej przez Bożenę Kowalską. Przez kolejne lata regularnie brał udział w organizowanych przez Kowalską Plenerach dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii i wystawach poplenerowych. W Warszawie dwukrotnie prezentowano jego twórczość na wystawach indywidualnych w galeriach ZPAP – w 1967 roku w Galerii MDM oraz w 2007 roku w Domu Artysty Plastyka. Do ostatnich ważnych wystaw należą: ekspozycja w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu w 2010 roku (katalog opracowany przez Elżbietę Wiśniewską zawiera wybór tekstów krytycznych, pełne kalendarium i obszerną bibliografię), wystawa w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA w 2021 roku. W roku bieżącym prace artysty pokazano na wystawie Connection Bożena – Internationale Geometrische Kunst/Międzynarodowa Sztuka Geometryczna w muzeum Syker Vorwerk w Syke (Niemcy).

1

Aukcja Miłość 30 marca 2022 r.

Szanowni Państwo,

zapraszamy do zapoznania się z naszym katalogiem aukcyjnym.
Tematem wiodącym naszej aukcji jest “MIŁOŚĆ”, która nabiera szczególnego
znaczenia w przeżywanym przez nas czasie. Piszemy o tym we wstępie do
katalogu. Część zysków z aukcji przeznaczymy na pomoc Ukrainie.

Pozdrawiamy serdecznie

Zespół
Antiqua et Moderna

Praca galerii w czasie pandemii

Szanowni Państwo,

w związku z sytuacją epidemiczną pracujemy zdalnie lub na zasadzie dyżurów.
Prosimy o kontakt z nami pod numerem telefonu 601 81 22 84 lub drogą mailową: art@aetm.pl

SAMSUNG CSC

Wernisaż/Wystawa Mieczysława Wiśniewskiego

Dnia 6.03.2020r. odbył się wernisaż wystawy Mieczysława Wiśniewskiego w grudziądzkim Muzeum im. ks.dr. Władysława Łęgi. “Wystawa stanowi próbę ujęcia najważniejszych form, wątków i strategii artystycznych bogatej twórczości związanego z Toruniem malarza.

W przeciągu niespełna siedmiu dekad aktywności zawodowej Wiśniewski, czerpiąc z osiągnięć abstrakcji, kubizmu , suprematyzmu oraz malarstwa strukturalnego, wykształcił niezwykle oryginalny system twórczy, bezwględnie podporządkowany geometrii oraz grze światła na płaszczyźnie swych obiektów.[…]

W czterech salach na piętrze Gmachu Głównego zaprezentowano prace z cyklów przestrzennych m.in. ‘Układy’ i ‘Układy sferyczne’, których koncepcję rozwijał artysta aż do swej śmierci w 2018roku. Dążenie do syntezy – zarówno w warstwie kolorystycznej jak i kompozycyjnej , definiuje postawę twórczą Wiśniewskiego , który za pomocą oszczędnych zabiegów stylistycznych potrafił przedstawić całą złóżoność otaczającego świata.” ([w:] Mieczysław Wiśniewski, Synteza, (kat.wyst.)

 

Antiqua_et_Moderna_logo_cmyk (2)

Dane kontaktowe

Freta 19,
00-227 Warszawa

Tel. (+48 22) 831-54-72
art@aetm.pl

Pon-Pt: 11:00 - 18:00
Sob: 11:00 - 15:00

Copyright 2020 MICHAŁ ROŻEK ©  All Rights Reserved